Zdá se, že v případě obleku je toho málo, co můžeme pokazit, opak je však pravdou. S barvami i střihy se dnes velmi experimentuje a máme dojem, že i extravagantní kousek můžeme nosit všude.
Pravdou je, že móda a to i ta pánská je v dnešní době velmi povolná a ne tolik striktní jako dříve. Obleky a saka jsou ovšem oblečením, kterého využíváme především při návštěvě formálnějších akcí. Měli bychom se tedy přece jen držet určitých zásad.
Barva obleku
Co se týče barvy, jde v podstatě o tu nejviditelnější složku. Před časem byli velkým standardem obleky černé, sem tam se objevil oblek šedý nebo hnědý.
Dnes už se ale páni nebojí experimentovat a obléct si při nejmenším oblek modrý, bílý nebo křiklavě barevný.
I v tomto případě je důležité uvědomit si, na jakou akci se chystáme. Jde-li o firemní akci, nebo návštěvu divadla, neuškodí popřemýšlet nad starou černou klasikou. Chcete-li přece jen trochu vyniknout, zvolte oblek barevný, ale v tmavých odstínech šedé, modré, či hnědé barvy. Na těchto událostech byste neměli tolik vynikat. Svůj outfit můžete ozvláštnit později třeba vzorovanou košilí nebo výraznější kravatou.
Střih obleku
V záplavě různých modelů se nám může mnohdy špatně orientovat. Důležitým začátkem je správná velikost. Oblek by měl v ramenou dokonale sedět, rukávy mají sahat po první kůstku palce (tak aby z nich vykukoval centimetr košile) a nohavice zhruba do poloviny bot.
Čím netradičnější střih obleku máte, tím větší pozornost věnujte výběru košile a kravaty. Ne všechny do něj budou sedět. Nejste-li si jistí, poraďte se přímo při koupi obleku v salonu.
Vzor a lesk
I zde platí pravidlo souladu. Pokud si koupíte neutrální oblek s malým leskem bez vzoru, zkombinujete ho snadno a rychle. Zvolíte-li ale výstřednější variantu, můžete později u šatní skříně zažívat krušné chvilky.