Někteří lidé před tím, než položí koberec na podlahu, plánují jeho využívání i méně tradičním způsobem. Ještě ho na podlaze nemají a už se vidí, jak se po jeho povrchu budou válet podobně, jak to umí kočky, odnesou si tam jídlo z kuchyně na dřevěném podnosu, rozloží obrovskou plachtu s puzzle a rozdají svým přátelům, co přišli právě na návštěvu, jednohlavé karty, aby si tu společně zahráli „Prší“.
Krásná představa, že? Přitom nejde o nic neobvyklého, mnozí z vás se raději posadí na koberec, kde je víc prostoru, a odkud obsluhují vleže notebook, anebo tu mají rozloženou papírovou mapu oblasti, kam se chtějí vypravit.
Koberce mají ještě jednu výraznou výhodu – jsou-li položené opravdu pečlivě, profesionálně, s okrajovým soklem, a pokud nikde nepřečnívají a nikde neschází ani drobný proužek, je to celistvá plocha, která vytváří velmi dobrý estetický dojem z obytného prostoru. Koberec zútulňuje a poskytuje příležitost vnímat prostředí kolem sebe jako velmi přátelské a bezpečné.
Kombinace měkkosti, hebkosti, krásné barvy, kvalitního střihu a provedení a celistvé plochy bez spojů a spár je tím, co nás láká nejen se po koberci projít, ale hlavně na něj usednout, být mu blíž a vnímat jeho krásu z kratší vzdálenosti. Užít si jej se vším všudy, co poskytuje.
Abychom si koberec opravdu užili, abychom mohli v poklidu rozdávat karty, přikládat k sobě dílky puzzle, pochutnávat si na toastovém sendviči nebo na jahodovém pyré, je bezpodmínečně nutné udržet jej v čistotě, a to není zrovna snadné. Koberec je tkanina, je to textil, a sáčkový vysavač zdaleka nedokáže to, co automatická pračka s našimi oděvy. Kromě ztráty barvy a zašlapané špíny je ve hře také odér, který koberci propůjčují naše bosá chodidla, pokud se po něm procházíte naboso či v ponožkách. Čas od času tedy přijde vhod podrobit jej důkladnějšímu čištění koberců dle ceníku, např. systému Rotovac.