Úklidem domácností lidé zmaří zhruba 15 hodin drahocenného času v průběhu týdne. Přitom by to šlo řešit efektivněji a především levněji. Za úklidové prostředky utratíme ročně tisíce korun a ty dokážou zastoupit i některé všední pomůcky, jež pořídíte za pár korun. Víte, že nejúčinnějšími čistidly v domácnostech jsou docela obyčejný lihový kvasný ocet (kyselina octová) a jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný)?
Levný a ekologicky šetrný způsob čištění toalety
Jak čistit toaletu ekologicky a levně? Jestliže zrovna došel čisticí prostředek, nebo chcete zkusit něco levného a účinného, využijte sílu obyčejného octa. Ocet je totiž zázračné organické rozpouštědlo a navíc za pár korun. Absorbuje nečistoty a minerální usazeniny naprosto spolehlivě a může tak konkurovat drahým průmyslovým výrobkům. V případě čištění WC postupujte tak, že budete postupně namáčet do octa ve vaničce nebo kbelíku papírové utěrky a těmi obložíte mísu zevnitř po celé ploše. Po pěti minutách působení nasáklé utěrky odstraňte a spláchněte, a je uklizeno. A až budete řešit dilema, kam s použitým čisticím kartáčem na WC, aby vyschl, a nevkládali jste jej mokrý do nádobky, vložte ho mezi sklopené prkénko a mísu, aby odkapával dovnitř a zároveň na vzduchu vysychal.
Kyselina octová na okenní tabule
Umývání oken – samotné okenní tabule se nejlépe umývají teplou vodou s obyčejným saponátem (stačí třeba jar na nádobí), a do tohoto roztoku přidejte malé množství octa (na kbelík s vodou asi tři polévkové lžíce.) Tomuto způsobu se nevyrovná žádný čisticí prostředek, na oknech nebudou mapy (zvláště u tvrdé vody) a po umytí zbytky tekutiny snadno stáhnete gumovou stěrkou. Okenní rámy, zvláště ty plastové, se rády pokrývají špínou a mastnotou, především v kuchyni. Na to stačí směs octa a jedlé sody, záhyby můžete čistit vyřazeným kartáčkem na zuby.